Projektowanie i aranżacja wnętrz - etapy współpracy. Alfabet etapów współpracy podczas projektowania i aranżacji wnętrza.

Projektowanie wnętrz - etapy współpracy

Jeżeli jest to Twój pierwszy kontakt z projektantką wnętrz, to z pewnością zastanawiasz się w jaki sposób przebiega proces projektowy. Jak zostanie zrealizowany Twój projekt? Znajdziesz tutaj informacje jakie są standardowe kroki realizacji projektu aranżacji wnętrza.

Spotkanie Spotkanie wstępne - analiza Twoich oczekiwań.

Wstępne, bezpłatne spotkanie ma na celu z jednej strony zapoznanie się projektantki wnętrz z zakresem projektu a z drugiej strony dowiadujesz się na czym dokładnie polega aranżacja wnętrza i jakie są jej etapy. W celu efektywnego zapoznania się z Twoim gustem będziesz poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety, na podstawie której projektantka będzie mogła zaproponować rozwiązania projektowe, które najlepiej trafią w Twój gust. Na podstawie informacji o mieszkaniu lub domu ustalamy wstępnie zakres projektu: czy chodzi tylko o pomoc w doborze dodatków, wizualizację i zestawienia materiałowe czy też o kompleksowy projekt z nadzorem nad wykonaniem aranżacji. Idealną sytuacją jest jeżeli na tym etapie masz już rzuty pomieszczeń - znacznie ułatwia to zapoznanie się z lokalem. Ten krok jest niezbędny aby wstępnie ocenić koszty projektu aranżacji Twojego wnętrza, które musisz zaakceptować przed przejściem do kolejnych etapów.

Inwentaryzacja pomieszczeń i podpisanie umowy. Inwentaryzacja pomieszczeń i podpisanie umowy aranżacji wnętrza.

Jeżeli pierwsze spotkanie nie odbyło się w domu lub mieszkaniu, którego wnętrze ma zostać zaprojektowane, kolejnym krokiem jest inwentaryzacja pomieszczeń i podpisanie umowy. Celem tego etapu jest zapoznanie się projektantki wnętrz z pomieszczeniami, wykonanie lub weryfikacja wymiarów pomieszczeń na rzutach oraz weryfikacja rozprowadzonych w pomieszczeniach mediów. Jest to szczególnie ważne w przypadku projektu łazienki lub kuchni ale także jest punktem wyjściowym do oceny kosztu wykonania np. odpowiedniego oświetlenia w salonie. Dzięki inwentaryzacji i informacji zebranych w trakcie wstępnego spotkania możemy przedstawić dokładną wycenę i zakres projektu oraz podpisać umowę.

Przygotowanie koncepcji projektu wnętrza. Przygotowanie koncepcji układów funkcjonalnych projektowanych wnętrz.

Nie od razu Kraków zbudowano - teraz projektantka przygotuje 2-3 koncepcje sposobu aranżacji Twojego wnętrza abyś mógł wybrać ten, który najbardziej ci się podoba. Projekt koncepcyjny pozwoli zweryfikować wstępne założenia odnośnie aranżacji Twojego wnętrza, ustalić dokładny rozkład kluczowych elementów jak np. zlew w kuchni lub wanna w łazience. Projekt ten może zostać skorygowany dwukrotnie w niewielkim zakresie przez projektantkę po Twoich uwagach. Po ostatecznym zatwierdzeniu projektu możemy przejść do kolejnej fazy.

Przygotowanie kompleksowego projektu wnętrza. Przygotowanie kompleksowego projektu wnętrza.

Po fazie koncepcyjnej przychodzi czas na szczegółowe zestawienie potrzebnych elementów czy też wizualizacje aranżacji dla poszczególnych pomieszczeń. Z punktu widzenia prac remontowych lub wykończeniowych, wręcz niezbędne jest zestawienie wszystkich materiałów, co pozwoli dokładnie zaplanować budżet i harmonogram prac. Na tym etapie otrzymasz dokładne rysunki techniczne i zestawienia materiałowe.

Nadzór nad wykonaniem projektu. Nadzorowanie realizacji projektu.

Ostatnią, ale nie najłatwiejszą fazą jest realizacji aranżacji. Tutaj też projektantka wnętrz służy swoim doświadczeniem. Zakup materiałów, nadzorowanie terminowości wykonania prac przez podwykonawców, zakup materiałów, sprawdzanie harmonogramu oraz weryfikacja jakości wykonania - to tylko niektóre zadania z których projektantka wnętrz może Cię odciążyć.