Pytania do projektanta wnętrz; Glam Design. Częste pytania do projektanta wnętrz; znajdź odpowiedź!

Projektowanie wnętrz w pytaniach i odpowiedziach
Ile kosztuje projekt wnętrza? Ile kosztuje zaprojektowanie wnętrza?

Cena projektu jest uzależniona od kilku czynników : metrażu mieszkania/ domu/ pojedynczego pomieszczenia, zakresu prac projektanta czy dekoratora wnętrz, czy ma być to metamorfoza (lifting) wnętrza, projekt funkcjonalny czy też kompleksowy. Dokładnej wyceny dokonujemy podczas spotkania z klientem i poznaniu jego oczekiwań oraz funkcji i charakteru pomieszczeń.niskobudżetowy projekt wnętrza.

Jak długo trwa przygotowanie projektu? Jak długo trwa przygotowanie projektu?

Przygotowanie kompleksowego projektu mieszkania o powierzchni ok. 50-70 m2 trwa około 3-4 tygodnie. Jeżeli klient zamawia projekt uproszczony lub tylko wizualizacje czas na jego przygotowanie ulegnie skróceniu.

Czy mogę zmienić przygotowany projekt? Czy mogę zmienić przygotowany projekt?

Cena projektu zazwyczaj uwzględnia dwie (większe) poprawki na każdym z etapów jego wykonania i zazwyczaj jest to wystarczające do uzyskania pełnej satysfakcji przez inwestora. Drobne poprawki oczywiście są wprowadzane bezpłatnie.

Kiedy mogę rozpocząć wykańczanie czy remont mieszkania? Kiedy mogę rozpocząć wykańczanie czy remont mieszkania?

Remont lub wykańczanie mieszkania należy rozpocząć dopiero po zatwierdzeniu końcowego (ostatecznego) projektu wnętrza i otrzymaniu od projektanta pełnej dokumentacji projektowej. Zbyt wczesne rozpoczęcie remontu, jeszcze w trakcie wykonywania projektu, jest niestety dość częstym błędem inwestorów i wiąże się niestety z powstawaniem wielu problemów, wynikających z braku konkretnych ustaleń . Generuje również dodatkowe i niepotrzebne koszty, również związane z ponowną usługą jaką jest projektowanie wnętrz.

Czy mogę zlecić wykonanie projektu aranżacji tylko jednego pomieszczenia np. łazienki lub kuchni? Czy mogę zlecić wykonanie projektu aranżacji tylko jednego pomieszczenia np. łazienki lub kuchni?

Oczywiście, zdarza się, że klient potrzebuje projektu aranżacji tylko jednego pomieszczenia. Oprócz kompleksowych projektów całego mieszkania czy domu, wykonujemy również projekty poszczególnych pomieszczeń tj. kuchnie, łazienki, pokoje dzienne, sypialnie, pokoje dziecięce czy młodzieżowe, gabinety, garderoby. Trzeba mieć jednak na uwadze ze każde pomieszczenie jest częścią mieszkania, które stanowi jedną całość, powinno więc być z nią spójne. Bardziej profesjonalny, spójny i ciekawszy będzie projekt aranżacji wnętrza całego domu czy mieszkania wykonany przez jednego projektanta czy dekoratora wnętrz, niż gdy projekty poszczególnych pomieszczeń zaplanują przypadkowe osoby.

Jak wizualnie powiększyć przestrzeń projektując wnętrze - Kraków
Jak wizualnie powiększyć pokój? Jak wizualnie powiększyć pokój?

Jest wiele metod na wizualne powiększenie, a zwłaszcza podwyższenie, pokoju projektując wnętrze. Oczywiście nie musimy stosować ich wszystkich, a jedynie te, które będą pasować do aranżacji.

Poniżej znajduje się kilkanaście zasad, które pozwolą wizualnie podnieść zbyt niskie wnętrze. Stosując je uzyskamy efekt podniesienia sufitu, co może być bezcenne w mieszkaniach w blokach, gdzie borykamy się z tym problemem:

1) błyszcząca farba - użyjmy do pomalowania sufitu farbę z połyskiem, często też takie farby są trwalsze niż te zwykłe matowe;
2) umieszczenie obrazów - ważnym elementem projektu wnętrza są dobrze dobrane obrazy, zawieśmy je wysoko;
3) kolor sufitu - sufit powinien zostać pomalowany kolorem jaśniejszym niż ściany;
4) firany i zasłony - powinny być jak najdłuższe, powieśmy karnisz pod samym sufitem i niech zasłony oraz firany dięgają do samej podłogi;
5) wzory na ścianach - zastosowanie np. ukośnych wzorów na ścianach również może spowodować podwyższenie sufitu - oczywiście powinny one być dobrze przemyślanym elementem projektowania wnętrza;
6) lampy - w niskich pomieszczeniach zrezygnujmy z wiszących lamp na rzecz plafonier;
7) wzory na podłodze - stosując wyraziste wzory na podłodze możemy odwrócić uwagę od niskiego sufitu;
8) dobór półek i regałów - umieszczenie pod sufitem jasnych mebli również jest sposobem podwyższenie mieszkania;
9) odpowiednie dekoracje wnętrza - dekoracje, które są smukłe i wysokie, odpowiednio uwzględnione w projekcie wnętrza, po pierwsze pomogą w ładnej aranżacji i po drugie spowodują, że przestrzeń będzie wydawać się podniesiona;
10) pionowe pasy - zastosujmy na ścianach tapetę z pionowymi pasami, których kolor można dobrać do innych elementów aranżacji;
11) niskie meble - dzięki niskim meblom odległość do sufitu zostanie optycznie powiększona i nie uzyskamy efektu dysproporcji;
12) oświetlenie - przyjaciel projektanta wnętrz, odpowiednio zastosowane, to znaczy skierowane ku górze, podobnie jak podłużne elementy dekoracyjne "rozciągną" przestrzeń.

Jak wieszać obrazy aranżując wnętrze
Jak wieszać obrazy? Jak wieszać obrazy?

Dekorowanie ścian obrazami, podobnie jak ich tworzenie, to sztuka odpowiedniego zagospodarowania dostępnej przestrzeni za pomocą kształtu, koloru i proporcji. Podobnie jak osoby tworzące układy obrazów w galerii tak i projektant wnętrz wie w jaki sposób dobrać i rozplanować odpowiednie obrazy, tak aby uzupełniały przestrzeń. Ważne jest nie tylko to co przedstawia obraz ale w jaki sposób w pozostałymi obrazami i z wnętrzem, które ma dekorować.

Wbrew pozorom budżet, który przeznaczymy na zakup obrazów nie musi być duży. Jeżeli obrazy będą źle rozłożone i nie będą pasować do wnętrza wtedy nawet dzieło najdroższego malarza nie będzie dobrze współgrać z przestrzenią pomieszczenia. W zasadzie nawet pocztówka będzie wyglądać dobrze, jeżeli zostanie odpowiednio oprawiona i powieszona w odpowiednim miejscu.

Poniżej przedstawiam kilka ogólnych zasad, którymi kieruje się architekt wnętrz planując rozmieszczenie obrazów oraz kiedy są one wieszane:

1) Jeżeli mamy zamiar powiesić obrazy na jednej ścianie w odpowiednim układzie dobrze jest pierwsze sprawdzić układ rozkładając je na podłodze.

2) Nie należy wieszać obrazów zbyt wysoko – idealną wysokością środka obrazu jest 160cm od podłogi, przy założeniu że pod obrazem nie ma żadnego mebla.

3) W trakcie mocowania obrazów wykorzystuj poziomicę ale ostateczne ułożenie obrazu pozostaw własnej ocenie; sufit i ściany nie zawsze są idealnie wypoziomowane…

4) Najlepiej obrazy mocować w dwóch punktach a nie tylko na środku; jest to z jednej strony bardziej bezpieczne a z drugiej zapobiega przechylaniu się obrazów.

5) Wieszając obrazy należy pamiętać o równowadze przestrzeni i proporcjach. Przykładowo jeżeli wieszamy obraz nad kominkiem nie należy pozostawiać zbyt dużo przestrzeni pod obrazem – chyba że planujemy aby przestrzeń ta została wypełniona np. przez zegar.