Projektowanie i aranżacja wnętrz - style. Style projektowania i aranżacji wnętrz.

Styl glamour - projektowanie wnętrz
Styl glamour w aranżacji wnętrz; informacje. Styl Glamour

Przepych, kontrastowe kolory i bogate wzornictwo - po prostu barok.

Co zrobić aby wnętrze było nastrojowe i jednocześnie iluzoryczne? Odpowiedzią na to jest właśnie styl glamour, który charakteryzuje się bogactwem, lśniącymi dodatkami i miękkimi materiałami. Na pewno polubią go ci, którzy lubią dekoracyjność, błyskotki i przepych. W stylu glamour funkcjonalność w pewnym stopniu ustępuje miejsca funkcjonalności i formie. Styl głównie nawiązuje do okresu baroku, który jest widoczny w ornamentach, rodzajach tkanin czy też samych elementach dekoracji i aranżacji wnętrz.

Styl glamour posługujemy się wzorami, które są odważne i wyraziste. Pamiętajmy o tym aby stosując ten styl nie przesadzić z wzornictwem. Przykładowo, jeżeli podoba się nam tapeta z wyrazistym wzorem być może warto wykorzystać ją tylko na jednej ścianie. Tym sposobem możemy wykorzystać kolejną cechę stylu glamour, którą są kontrasty: możemy zestawić elementy nowoczesne z klasycznymi. Kontrasty stylu odzwierciedlają się także w kolorach gdzie króluje fiolet, biel, czerń i srebro. Możemy też wykorzystać fuksje i amaranty.

Siłą stylu glamour są luksusowe dodatki i lśniące podłogi. Ważnymi elementami są lustra – oczywiście z odpowiednio dobranymi ramami. To wszystko powinno współgrać z błyszczącymi tkaninami czy też żyrandolami wykonanymi z kryształu.

Kolejną ważną rzeczą w tej aranżacji są połyskujące elementy takie jak elementy pomalowane srebrną lub złotą farbą, lakiery o wysokim połysku, kryształki oraz tkaniny z połyskiem. Kolejnym elementem są kolory: w klasycznej formie jest to czerń i biel ale także cała paleta nasyconych i wyrazistych róży, fioletów i purpury. Kolory dotyczą w tym wypadku zarówno mebli, dodatków jak i ścian pokrytych tapetami które wyjątkowo mogą podkreślić ten styl.

Styl minimalistyczny - projektowanie wnętrz Kraków
Styl minimalistyczny; projektowanie, aranżacja wnętrz. Styl minimalistyczny

Jak zaprojektować mieszkanie, dom lub pokój w stylu minimalistycznym? Należy zwrócić uwagę, że styl minimalistyczny to nie styl ascetycznego pustelnika ale został zaczerpnięty z kultury japońskiej. W kulturze japońskiej związanej z Buddyzmem wnętrza były aranżowane tak aby nie rozpraszać i sprzyjać medytacji - stąd tradycyjne japońskie pomieszczenie, z którego w połowie XX wieku zaczęli czerpać inspiracje zachodni projektanci...

Jak scharakteryzować ten styl? Prostota, precyzja wykonania, trwałość, funkcjonalność, neutralne barwy, naturalne materiały, perfekcja, wyciszenie... można tu wyczuć ducha Japonii, niemniej stylu minimalistycznego nie należy mylić ze średniowieczną ascezą - bliższa jest Joga.

Jeżeli zdecydujemy się na ten styl musimy pamiętać o idealnym, a przynajmniej dobrym zgraniu wszystkich elementów. Nie ma tutaj miejsca na chaos (pamiętajmy o Buddyźmie), który może nas rozpraszać. Wszelkiego rodzaju bibeloty położone w losowych miejscach lub zdjęcie z pobytu na Majorce zakłóca porządek zarezerwowany dla tego stylu projektowania. W tym stylu projektowania nie ma miejsca na nieuporządkowane elementy, ważna jest przestronność, przestrzeń i nie może tu występować chaos. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że styl minimalistyczny to nie tyle styl projektowania, czy też aranżacji wnętrz, ale w pewnym sensie wybór i styl życia.

Styl minimalistyczny zarówno w aranżacji wnętrz jak i we wzornictwie staje się w Polsce (również w Krakowie :) coraz bardziej popularny. Meble i inne elementy dekoracji są pozbawione ozdób a ważna jest ich forma. Królują bryły o prostej geometrii oparte na prostokątach i trójkątach czy też kole. Zazwyczaj wykorzystuje się podstawowe i naturalne kolory a powierzchnie powinny być płaskie, pozbawione wzorów. Stosuje się łączenie kontrastowych, wyrazistych barw. Aranżacje w stylu minimalistycznym doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz oraz do loftów dzięki swojej prostocie i w pewnym sensie swojego podobieństwa do industrializmu. Z drugiej strony ze względu na prostotę i lekkość można go wykorzystać we wnętrzach o niewielkiej powierzchni czyniąc wrażenie większej przestronności niż wynikałoby to z rzeczywistego metrażu.

Styl industrialny - projektowanie wnętrz
Opis stylu industrialnego i loftowego. Jak zaaranżować przestrzeń w stylu industrialnym lub loftowym?

Styl loftowy lub industrialny powstał około sześćdziesięciu lat temu, kiedy to zwłaszcza młodzi artyści adaptowali na mieszkania i pracownie opuszczone hale fabryczne. Funkcje użytkowe uzyskały elementy, które po prostu były na miejscu. Potrzeba przerodziła się w modę, która dotarła do Europy a niedawno do Krakowa czego przykładem jest Młyn Ziarno.

Wizytówką stylu loftowego jest przestrzeń, surowość, prostota, wykorzystanie niestandardowych przedmiotów pochodzenia przemysłowego jako np. mebli lub innych elementów użytkowych we wnętrzu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać aranżację wnętrza w stylu industrialnym w standardowym mieszkaniu w bloku, niemniej lepszy efekt można uzyskać w kamienicy gdzie sufit zazwyczaj jest wyskoki, co pomoże uzyskać efekt loftu. Prostym trikiem, który pomoże uzyskać przestrzeń jest pozbycie się zbędnych ścian np. pomiędzy kuchnią a salonem - oddzielenie tych dwóch pomieszczeń wyspą z surowych cegieł i wiszącymi lampami stworzy wrażenie hali produkcyjnej. Innym ważnym elementem takiej aranżacji jest jednolitość. Dodatki wybieramy tak aby nawiązywały do siebie na wzajem i miały przemysłowy charakter. Poszczególne przestrzenie użytkowe nie powinny ze sobą kontrastować. Jeżeli to jest możliwe należy przypomnieć historię budynku odsłaniając elementy konstrukcyjne lub pozbywając się w niektórych miejscach tynku, zwłaszcza jeżeli pod spodem znajduje się ładna stara czerwona cegła. Przykłady projektów i aranżacji tego stylu np. w kuchni znajdują się w Galerii.

Meble w tym stylu powinny być proste i nawiązywać stylem do elementów zakładu produkcyjnego. Z drugiej strony można wykorzystać jako stół stary warsztat, którego nogi wykonane z żeliwa mogą przyjmować ciekawe kształty. Masywne elementy z żeliwa mogą pozostać w naturalnym kolorze ale z drugiej strony można potraktować je jako ciekawy dodatek i pomalować je na intensywny czerwony lub niebieski kolor, co ożywi wnętrze. Dominujące kolory to szarości, czerń i biel ale nie zapominajmy o czerwonych cegłach. Tak samo jak kolor ważna jest faktura - ubytki, zacierki i nierówności są jak najbardziej wskazane.

Styl prowansalski - projektowanie wnętrz Kraków
Opis wystroju wnętrza w stylu prowansalskim. Czy moje wnętrze może przypominać wakacje w Prowansji?

Styl prowansalski jest w Polsce popularnym trendem aranżacyjnym. Inspirowany jest południowym regionem Francji, który charakteryzuje się ciepłym i suchym klimatem, co nie pozostaje bez wpływu na architekturę. Ten styl projektowania można opisać jako pozornie prosty i surowy, trochę przypominający styl rustykalny. Styl prowansalski wykorzystuje 4 proste, naturalne materiały takie jak: kamień, drewno, ceramikę i metal.

Zauważmy, że Styl prowansalski wywodzi się z prowincji, gdzie wykorzystywane były proste techniki, zatem ściany nie powinny wręcz być pomalowane idealnie i najlepiej jeżeli tynk będzie nierówny. Sprawi to wrażenie pozornej starości wnętrza i przeniesie nas w wiejski klimat południa Francji.

Ze względu na ciepły klimat, dominują tu jasne kolory, natomiast podłogi wyłożone są zazwyczaj terakotą. Co więcej często wzory na terakocie służą do oddzielenia funkcji poszczególnych pomieszczeń we wnętrzu, zwłaszcza jeżeli jest ono otwarte.

Kolorystyka w stylu prowansalskim powinna być stonowana, aby nie burzyć nastroju spokojnej prowincji. Biel, kolory beżowe czy wyblakłe odcienie żółtego, mogą dopiero stanowić tło dla mocniejszych akcentów: błękitu, oliwkowej zieleni czy lawendy , które będą kojarzyć się z widokami Prowansji. Taki dobór kolorów będzie współgrał z chropowatymi ścianami i postarzanymi meblami.

Jak w każdym stylu projektowania wnętrz, elementem nadającym wnętrzu charakter są meble.

Meble w stylu prowansalskim są wykonane z metalu lub litego drewna, zazwyczaj w kolorze białym lub białym złamanym beżem, szarością czy jasną żółcią. W przypadku drewna odpowiedni charakter nadaje im postarzenie, dzięki czemu będą one współgrać z wiekowym charakterem całego wnętrza. Na meblach często stosuje się więc tzw. przecierkę, co dodaje wnętrzu rustykalnego charakteru. Dodatkowo meble mogą być delikatnie rzeźbione i zdobione motywami florystycznymi. Obowiązkowym elementem w kuchni , salonie czy jadalni, który dopełni charakter tego stylu jest ozdobny kredens wykonany z drewna – oczywiście w kolorze białym, z dużą ilością szuflad i przeszklona witrynką lub półkami, na których powinny znaleźć się ozdobne naczynia.

W kuchni bardzo często znajduje się wyspa. Fronty szafek są drewniane lub przeszklone, często zamiast drewna czy szkła wykorzystywana jest materiałowa zasłonka z bawełny (kretonu). Blaty mebli kuchennych zazwyczaj wykonane są z marmuru lub granitu.

W salonie lub w sypialni może znaleźć się pikowana narzuta z bawełny tzw. Boutis. Narzuta oprócz tradycyjnego zastosowania czyli na łóżku czy sofie, może znaleźć się również na blacie stołu i niekoniecznie powinna być gładka. Popularne są narzuty z misternymi haftami, wzorami żakardowymi lub we wzory kwiatowe albo geometryczne czy też sielskie motywy np. pejzaże.

Uzupełnieniem aranżacji są oczywiście odpowiednie dekoracje takie jak: wiklinowe koszyki, drewniane skrzynki, jasne doniczki z kwiatami i ziołami, obrazki z ozdobnymi ramkami (często pobielone), latarenki, stylowe poduszki, rustykalne naczynia, słoje, karafki, kamienne świeczniki, haftowane obrusy, świeże zioła, woreczki z lawendą.

Co powinno składać się na wystrój wnętrza w stylu prowansalskim? Podsumowanie:

  • Kolory: biel, rozbielone pastele, jasne odcienie beżu, szarości i żółci, błękit , oliwkowa zieleń, lawenda
  • Motywy: florystyczne, sielskie pejzaże
  • Meble: z metalu lub drewna, w jasnych barwach
  • Dekoracje: wiklinowe koszyki, stylowe poduszki, rustykalne naczynia i świeczniki, doniczki z kwiatami i ziołami, pobielone ramki i drewniane skrzynki, latarenki, woreczki z lawendą